Ablakcsere

Ingyenes helyszíni felmérés és szaktanácsadás, árajánlat készítés, helyszínre szállítás.

Hőszigetelő nyílászáró elemek gyártása és cseréje, a régi ablak kibontásától az új beépítésén, beállításán át a purhabozásig, igény szerint a hab lefedése szegőléccel, párkányozás valamint redőnyözés.

Régi épületek esetén nagy biztonsággal kijelenthető, hogy az épület összhőveszteségének legjelentősebb részét, mintegy 30-50%-át a szellőzési veszteség teszi ki. Ennek oka a nyílászárók tömítetlenségében, nagy légáteresztésében keresendő. Az esetek döntő többségében éppen ezért a felújításokat a nyílászárók cseréjével kell kezdeni. Ennek másodlagos előnye a jobb hangszigetelés és a külső levegő szennyező hatásának mérséklése is.

Az ablakok cseréjével a helyiség légcseréje jelentős mértékben lecsökken, ami energetikai szempontból rendkívül kedvező, de veszélyeket is hordozhat magában. Ugyanis, ha kisebb a helyiségbe beáramló külső friss levegő, akkor a benti levegő nedvességtartalma megnövekedhet. Ez önmagában nem okoz problémát, viszont ha a nyílászárók cseréjét nem követte a külső határoló szerkezetek hőszigetelése, akkor megnő a külső falak penészesedésének veszélye. A hideg felületek esetén ugyanis kisebb levegő nedvességtartalom is párakicsapódást eredményezhet. Ebből következik, hogy a nyílászárók cseréjének szükségszerűen együtt kell járnia az épület külső hőszigetelésével.

Külső nyílászáró szerkezetek vásárlása esetén gyakran felmerül a kérdés, hogy a műanyag, illetve fa keretezéssel ellátott nyílászárók közül melyiket válasszuk? Energetikai szempontból a két megoldás között nincs lényeges különbség. Annál nagyobb jelentősége van azonban a keret profil-kialakításának, valamint a nyílászáró beépítésekor alkalmazott szereléstechnikának. A különféle nyílászárók közötti minőségi, illetve az ebből fakadó árkülönbséget alapvetően ezek a paraméterek határozzák meg. Ugyan kívülről nem sok különbséget vélhetünk felfedezni, azonban gyengébb minőségű profil, illetve szereléstechnika esetén a szerkezet „hőhidas” lesz, ami nemcsak az energiaveszteségek mértékét növeli, de a párakicsapódás kockázatát is magában hordozza. Az előbbieket figyelembe véve tehát nyílászáró vásárlása esetén nem ajánlatos kizárólag az ár alapján dönteni.

Üvegezett nyílászáró szerkezetek vásárlásakor egy másik választási szempont az üvegrétegek száma. A kereskedelemben kaphatóak 1, 2, 3 rétegű üvegezések, levegő, vagy különféle gáztöltettel (többnyire argon) az egyes rétegek között. A rétegszám növekedésével értelemszerűen csökken a nyílászáró által okozott hőveszteség, valamint a kitöltő gáz is a hőszigetelő képesség növelését szolgálja. Magyarország klimatikus viszonyait figyelembe véve azt mondhatjuk, hogy a kétrétegű, gáztöltet nélküli (levegő töltetű) nyílászáró szerkezetek az esetek döntő többségében alkalmasak a megfelelő energiahatékonyság biztosítására, és eleget tesznek az EU és Magyarország által előírt épületenergetikai követelményeknek (U <1,6W/m2K). Természetesen, aki ennél jobb hőszigetelőképességű nyilászárókat választ, az hideg teleken még alacsonyabb fűtésszámlát kap majd!